A következő címkéjű bejegyzések mutatása: vallástudomány. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: vallástudomány. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. május 26., szombat

Jó hírek

Hogy ne mindig csak panaszkodjak :)
1. A héten túl vagyok 5 vizsgán, kettőről tudom, hogy 4es, a másik háromnak még várom az eredményét, de biztosan sikerült.
2. Hétfőn - késve - elküldtem egy esszét, ami az utolsó lépcső volt két tárgynál is a jegyszerzéshez, és ma kaptam a választ, hogy nagyon tetszett a tanárnak, és jelest ad rá.
3. Megírtam tegnap egy esszét, amit kifejezetten élvezet volt írni, nem is értem, miért halogattam eddig, olyan gyorsan lett 4 oldal, hogy öröm volt nézni, úgy kellett visszafognom magam. Arról kellett írni, hogyan jelenik meg a zsidó identitás három általunk egy listáról választott filmben. A Hegedűs a háztetőn-t választottam (régóta meg akartam már nézni, mert általános műveltség, végre sikerült is), a Becstelen brigantikat (minden idők egyik legpolgárpukkasztóbb filmje) és az Annie Hall-t (kell hozzá egy hangulat, no). 
4. Ebédeltem spontán M-vel.
5. Söröztem spontán, és bár nem duett, de jót fogok énekelni megint a vizsgán.


Most meg elmegyek egy kicsit biciklitúrázni, mert kedvet kaptam nem az asztalomnál szétülni a fenekem.

2012. május 23., szerda

Újabb számok

Rájöttem, hogy az a bődületes mennyiség, amit tegnap említettem, teljes képtelenség. Ma egy olvasmányt 3 órámba került kijegyzetelni, és van még kb. 14, aminek a fele angol. Az ugyebár 42 óra, ha tartom a tempót, de nekem meg csak kb. 12 órám lesz rá, holnap délután 3tól hajnal 3ig. Miért hagytam így feltornyosulni, hihetetlen vagyok...
Közben egyébként 23 nap múlva utazás, 22 nap múlva államvizsga, 36 tétel és 15 tantárgy még.

Tudom, hogy ez egy magánbejegyzés, de jobb számolgatni, mint arabot tanulni. Sicc!
Ehh, unalmas ez a vizsgaidőszak, nem történik semmi érdekes, amiről írhatnék...

2012. május 19., szombat

Könyvtár

Azért szeretem annyira a Szabó Ervint, mert olyan jól el lehet bújni a nagy fotelekben. Jól bekuporodtam ma is, miután levettem a cipőmet, és olvastam és olvastam, néha felnéztem a gyönyörű díszítésre, néha elbóbiskoltam, mert itt olyat is lehet, és próbáltam megérteni, hogyan is van ez az egész dolog azzal, akinél nagyobb nem gondolható el, és akkor most tényleg valóságosan kell-e léteznie attól, hogy én megértem ezt a kijelentést és megjelenik az értelmemben. Érdekes ez a filozófia, néha egy kukkot sem értek belőle, néha pedig pillanatokra feldereng a megvilágosodás, és akkor az nagyon jó érzés.
Az már kevésbé, hogy a mai nap megint annyi dolog lenne, ami nem fér bele 24 órába, én meg álmos vagyok és borozni szeretnék a többiekkel Szegeden.

2012. május 1., kedd

Monofiziták, nesztoriánusok, teopaszkitizmus és egyéb furcsaságok

Tudom, hogy fontos volt Krisztus istenségének és emberségének kérdése, de ahogy olvasom itt ezt a kuszaságot Jean Meyendorffnál, és nem tudom már követni, ki mit mond és kinek a pártján áll, menthetetlenül az jut eszembe, amit Cs. egy ismerőse mondott, hogy azért van mindez, mert még nem volt TV-jük :)

2012. április 25., szerda

A megközelíthetetlen?

Azért az egy érdekes kérdés, hogy vajon Ágostonnak meg Luthernek van igaza, és az embernek esélye sincs, annyira romlott, és úgyis csak az üdvözül, akit Isten eleve kiválasztott erre, de az ember nem tud semmiféle "ajándékot" adni ezért cserébe Istennek; vagy Erasmusnak és Origenésznek, és a bűnbeeséssel csak sérült az ember és az értelem, de nem lett teljesen reménytelen. Persze ebből jön a következő kérdés, hogy eljuthat ez az ember értelemmel az Istenhez, vagy olyan megközelíthetetlen, hogy jobb nem is próbálkoznunk. 
Jobb szeretem azt hinni, hogy nem csak értelmetlen bábuként, szinte játékszerként várom az idők végét és a végítéletet, hanem van jelentősége annak, amit itt teszek, ahogy élek. 

2012. április 7., szombat

Széder est és kényes téma

Azért az mindenképp mosolyra és valamiféle elismerésre méltó, hogy a zsidóknak van öniróniájuk. Legalábbis gondolom ezt én abból, hogy a széder estén a rabbi mondott olyat, hogy egy adott imánál, ha valami spirituálisra gondolnak, akkor az teljesül. Aztán hozzátette, hogy most kivételesen ne a bankszámlájukra gondoljanak :)
Amúgy meg kicsit túlparáztam a dolgot, hogy majd kinéznek onnan, de nem volt semmi ilyesmi :)

2012. április 2., hétfő

Az SP ügy

Persze nem bírom ki, hogy ne szóljak hozzá. Nagyon sokan azt gondolják jobb oldalról, hogy összeesküvés, direkt lejáratásról, rágalomhadjáratról van szó. Biztosan van benne igazság, hogy kicsit furcsa, hogy miért pont most, miért így derült fény erre a disszertációra. De az nem érv, hogy akkor mindenkiét meg lehetne vizsgálni, meg mindenki hazudik. Akkor vizsgálják meg, és igenis vonjuk felelősségre azt, aki hazudik. Nem tartom magam igazán már egyik oldalra tartozónak sem (bár aki ismer tudja, merre húznék, ha képviselnék azt az értékrendet, amit kellene nekik), de ahogy felháborított és undorítónak tartottam az öszödi beszédet, ugyanúgy felháborítónak és undorítónak tartom ezt a doktori ügyet is. Ne azon múljon, hogy kit támadunk és kit nem, kinek nézünk el valamit és kinek nem, hogy éppen melyik pártnak vagyunk a hívei. Gyurcsánynak is le kellett volna mondania akkor, egyértelmű. Aztán az már egy másik kérdés, hogy ilyen esetekben mennyire érvényesek azok a szabályok, hogy ne ítélj, hogy ne ítéltess. Hol van a határ a magánélet és a közélet között, van-e, meg ilyenek. Mert ha az életben igyekszem követni az alapelvet, hogy nem szólok bele mások életébe, meg nem keresem mások szemében a szálkát, magaméban meg a gerendát sem, akkor itt is követnem kellene ezt? Vallási fogalmakkal élve: háridzsita legyek vagy síita (amennyiben feltételezzük, hogy SP a "Próféta" családjából származik), keresztény vagy zelóta, és egyáltalán lehet-e egymás mellett megvalósítani politikai és vallási elveket? Úgy látszik nekem ez a keresztem, hogy nem találom a vallásom, a pártom, és még mennyi mindent. Bár keresni jó :)

2012. március 27., kedd

Kényes kérdés

Mindenesetre picit elgondolkodtató, hogy egyetlen világvalláshoz kapcsolódó órán fordul csak elő az, hogy pénzt kérnek a handoutért. Jelképes, 20 Ft, (bár a D-ben én olcsóbban fénymásolnék), de mindenesetre sehol máshol nem fordul elő ilyen, pedig sok órán kapunk jegyzetet. Emellett szintén itt fordul elő, hogy kötelező egy olyan terepgyakorlat, ahol minimum 1500 Ft a belépő, de ajánlottabb az 5000 Ft-osra menni. 
Lehet találgatni, hogy melyik óráról van szó. Tudom, erősítsem a sztereotípiákat, de ez tény.

2012. március 21., szerda

A reformáció története

Van abban valami, hogy nem egészen elfogulatlan ez a könyv, ha ilyeneket ír a német lovagrendek lengyelek és litvánok elleni harcáról: "ez irányú erőfeszítéseik meghozták nekik a jól megérdemelt, iszonyú kudarcot". (Diarmaid MacCulloch)

Tekintély vs képviselet

Megint az örök téma, hogy kell-e felülről szabályozottság, és ha igen, mennyire mélyen avatkozzon be az emberek életébe, mennyire szükséges az erkölcsi példamutatás, mennyire kényszeríthetem rá másokra a saját magam által elfogadottnak tartott, a társadalom jobbá tételét célul kitűző erkölcsöt (iszlám mérsékelt és szélsőséges irányzatai), hol van a határ a demokrácia és a diktatúra között, mennyire lehet tekintélye egy olyan hatalomnak, aki nem vagy nem jól képviseli a nép érdekeit, mennyire tolerálható, hogy egy állam a saját identitásának megfelelően oktatja a közismereti tárgyakat, és bizonyos irányzatokat, költőket, filmeket nem enged megjelenni. Azt hiszem, társadalmi megújulás csakis alulról lehetséges, mert az emberben ösztönösen benne van az ellenkezés azzal szemben, amit felülről kényszerítenek rá, ez által nem is fogja elfogadni, mert nem érzi majd a sajátjának. Viszont mindig lesznek a társadalomnak olyan elemei, akiknek nem ugyanazok számítanak alapvető erkölcsi értékeknek,  mint a többségnek, és maguktól nem is fogják betartani azt rendszabályozás nélkül, akkor velük mi a helyzet? Hol van a határ aközött, hogy van saját szabad akaratom, és dönthetek az életem felől és hogy kárára vagyok/lehetek a társadalomnak? Vajon jobban tolerálunk egy megfelelően működő, jólétet biztosító diktatórikus rendszert, vagy inkább a szabadságunk a fontos? Egyáltalán képes jólétet biztosítani egy diktatórikus rendszer? Erkölcsnek számít-e az az erkölcs, ami kényszer hatására jön létre? Hol tűntek el azok az értékek, amelyek megkérdőjelezhetetlenül részei voltak az életnek?
Összességében, a szabadság fontosabb, vagy a rend?

Mert azt hiszem, a félmegoldások nem működnek igazán jól... Lehet, hogy működhetnének, de nem teszik.

Mindenesetre olyan nehezek ezek a kérdések, hogy magammal is vitázom a válaszokat illetően. Pedig annyira szeretek ilyenekről beszélgetni, de valamiért most félek megosztani a véleményemet. Mondjuk ehhez hozzájárul az is, hogy nem haladok túl jól a könyvvel, ami a hozzászólás feltétele lenne.

2012. március 18., vasárnap

Párbeszéd egy apokrif evangéliumról

- Egy olyan evangéliumot olvastam ma, amiben egy nő nem hitte el, h Mária szűzen szült, és odament, h ujját természetébe tegye.
- És? :) Mit tapasztalt?
- Mivel megkísérti az Urat, tűzlángokban válik el tőle a keze.
- És jól megperzseli szegény Mária természetének bozótját.
- Hát azt csak nem. :)

2012. március 16., péntek

Nyögvenyelés

Valamiért annyira nehezen megy az olvasás, pedig már mindent kitaláltam, órákra lebontott napirendet, ceruzás jegyzetelést, érdekességkeresést, de azt hiszem, annyira sokat vártam ettől a könyvtől, hogy most nagyon akarom, görcsösen, és emiatt nem megy. Nem fogom fel igazán, egy-egy mondata jut csak el az agyamig, hogy megmosolyogtasson, és nem tudom olyan mély átéléssel olvasni, mint terveztem már jó előre...
Azt hiszem, annyira ráállt az agyam a gyorsolvasásra, hogy automatikusan átszaladok mindenen és nagyon nehéz lelassítani, hogy igazán meg is értsem...
Ilyenkor mindig megkérdőjelezem magamban, való-e nekem a bölcsészet...

2012. március 14., szerda

Álomkór

Borzalmas ez a folytonos álomkór, ma alig tudtam figyelni az egyik kedvenc beszélgetős vallástudományos órámon, mert végig arra koncentráltam, hogy ne csukódjon le a szemem. És még így is sikerült többször is egy-egy pillanatra. Úgy szégyellem magam, mikor egyértelmű, hogy a tanár is látja, pedig nem őt untam éppen (azért más órákon olyan is van, hogy de :)), hanem egyszerűen álmos voltam. Amit nem is értek, mert kivételesen 5 órát aludtam. 

Éjjeli bagolykodás

Most van az, amikor puff, zene, takaró, kuporodás és jöhet a Reformáció története. Persze megint késő lett, számolatlanul suhantak el az órák érthetetlen módon, de nem baj, mindennek megvan az ideje. 

2012. március 8., csütörtök

Betegség után


Kezdem kicsit megunni a szűnni nem akaró köhögést. Engem is zavar, meg másokat is. Órán, metrón, buszon, mindenhol ferde szemmel néznek rám, és meg is értem. Elsüllyednék szégyenemben...
Egyébként holnap megyek Bécsbe animátori munka interjúra. Németül. Jujj. Mostanában igyekszem rábeszélni magam, hogy angolul gondolkodás helyett inkább németül, meg néztem Így jártam anyátokkal-t is németül, de messze nem az igazi...Remélem ki tudom nyögni majd, mit akarok. De utána kinn maradunk egy napot pihenni meg várost nézni, jó lesz már pici nyugi, mintha ezer éve lett volna az a február eleji wellness...
Kezd elmúlni a szokásos betegség utáni félekavilágtól, nemakarokkimenni bár elég nehéz visszaszállni megint a mókuskerékbe, jó érzés volt lazsálni kicsit.
A védikus hindu rítusokban a férfi aludttejet ad várandós feleségének, amibe egy szem árpát és két szem babot tesz, azért, hogy a születendő gyermek fiú legyen. Ha nem fiú lesz mégsem, rosszul végezték a rítust. És mit szimbolizál a két bab meg az egy szem árpa? Na ki tudja?

2012. március 3., szombat

Kétség


Azt hiszem túlvállaltam magam. Ha csak eszembe jut az ELTE, rámjön a bőghetnék. Nem látom a fényt az alagút végén, mert hétről hétre annyi olvasnivaló van minden tárgyból, amennyi kettőre is elég lenne, a szakdogával nem haladok, és akkor még a hosszabb távú beadandókról nem is beszéltem.
Hiába a sok lista, teljesen elvesztem.

...
...
...

40 perc múlva találtam egy mondatot az olvasmányban, amivel küzdök:
Aggódásaitokat pedig bízzátok rá az Úrra, mert ő az, aki orvosolja azokat.
Ilyen egyszerű lenne?

2012. március 2., péntek

Önvallásom

Bár úgysem nagyon olvas senki, vagy pont azért, most megosztok olyat, amit mostanában nem szoktam, mert már nem annyira személyes a blog. de ha már egy tanáromnak elküldtem, akkor már mindegy. márpedig elküldtem. igaz, ez volt a feladat. de nem volt kötelező, én mégis bevállaltam. talán dacból, talán kiváncsiságból, talán szánalomkeltésből, talán büszkeségből, talán kérkedésből, talán bizonytalansgából, talán válaszokat remélve, vagy talán mindezek együtt. és még nem is olyan tanár, akivel bármi szorosabb kapcsolatom lenne (bár anno első évben nagyon helyesnek találtam, idén meg nagyon ki voltam rajta akadva, hogy hogyan vizsgáztathat január 2-án, de ezek már elmúltak).
Nem tudom, jól tettem-e, hogy elmondtam, elküldtem, kicsit felületesnek érzem, nem lehet egy oldalban elmondani ennyi mindent, 7-8 év keresését, bizonytalanságait és majdnem meglelt igazságait. Mondjuk pont emiatt mentem vallástudomány minorra, hogy elgondolkodjak és megfogalmazzam az ilyen dolgokat magammal kapcsolatban, más megvilágításba helyezve. Kiváncsian várom, válaszol-e, és ha igen, mit.
Akkor hát lássuk, miről is van szó:
Vallási önreflexió
Egészen kicsi gyerekkoromban, 5-6 évesen ismerkedtem meg a Bibliával egy imaközösségben. Énekeltünk, Bibliát olvastunk, beszélgettünk, „aranymondásokat” tanultunk jutalomért és sokat kirándultunk. Aztán elsőáldozó lettem, otthagytam ezt a közösséget és templomba kezdtem járni. Mindez lényegében a szüleim döntése volt, bár egyikük sem műveli a vallását. Gimnáziumba a Szent Margitba jártam, szorosan összekapcsolódott a kamaszkor lázadása a kötelezően művelendő vallással, és itt kezdődött el az a keresés, amely máig is tart.
Sokáig könnyen kimondtam, hogy igen, római katolikus vagyok. Bárhol, bárkinek, bármi kifogása volt az Egyház ellen, én anyatigrisként harcoltam mellette, védtem foggal-körömmel, holott bennem is voltak kétségek. Aztán, ahogy lassan őszinte mertem lenni magamhoz, egyre inkább hangot adtam ezeknek a kétségeknek. Közben küzdöttem, és nem mertem ezt kifelé mutatni, mert úgy éreztem, tartozom annyival Istennek, hogy legalább a látszatát megtartom annak, hogy nem álltam be én is azok közé, akikkel korábban vitáztam, és egy jó adag büszkeség is volt, hogy nem hagyhatom, hogy mégis meggyőzzenek. De egyre inkább éreztem, hogy nem jók ezek a misén való látszatjelenlétek. Mígnem egyszer úgy döntöttem, hogy ha nem érzem jól magam a vasárnapi misén, akkor nincs is értelme ott lenni, Isten sem azt akarja, hogy a külsőség miatt elmenjek. Próbálkoztam még egy ideig, aztán elmaradtam szépen lassan. A gitáros ifjúsági énekek jelentették az utolsó szálat sokáig. Mert miközben hallgattam, énekeltem a gitáros dalokat, éreztem, miről kellene, hogy szóljon, csak nálam nem úgy működik. Sosem azt kérdőjeleztem meg, van-e Isten, addig nem is tudnék eljutni, de nem tudom, milyen. Újra meg újra próbálkozom, hátha valamelyik liturgiában teljesen át tudom élni, meg tudom találni azt az élményt, amire szükségem van, de mindig csak egy pillanatra tud elragadni, nem tartósan. Ez persze leginkább a személyiségemből adódik, gyertyaláng típus vagyok. Egyetlen helyen érzem mindig, mindenféle liturgia nélkül, hogy találkozhatok a Teremtővel, ez pedig a természet. Ahogy elkezdek beszélgetni, vitázni magammal kirándulások alkalmával, mindig úgy érzem, van, aki hallgatja.
Már nem tudnám azt mondani, hogy katolikus vagyok. Túl sok olyan tétel van, amivel nem tudok egyetérteni. Túl sok kérdés, túl sok értetlenség, túl sok ellenállás van bennem. Van ebben túlzott büszkeség, túlzott önállság, talán egy adag sértettség is. Jó volna igazán tartozni valahova, úgy, hogy mindennel egyetértek, nagyon vágyom arra, hogy olyan közösségem lehessen, akik úgy gondolkodnak, mint én, de nem szeretnék emiatt a saját hozzáállásomon változtatni. Márpedig egy igaz katolikus mára eretneknek tartan, miközben most már jobb, és sokszor Istennel őszintébben beszélgető embernek érzem magam, mint korábban voltam. Most vitázom. Vitázom Istennel, vitázom magammal, keresem a véleményem, mert független is akarok lenni, meg segítséget is szeretnék kérni, és jó volna, ha valaki megmondaná, mit gondoljak, de úgysem fogadnám el, ha bárki bármit mondana.
Sokszor elkeseredem, hogy mennyire reménytelenül nem találom az utat, de legtöbbször élvezem. Sokszor mintha lenne mellettem egy Barát, aki mosolyogva nézi csetlő-botló lépteimet, én mindig rámordulok, hogy miért nevet ki, aztán vele együtt nevetek magamon. Rájöttem, hogy mindannyian próbálunk rendszert alkotni, rendszerbe tenni és lehűzni magunkhoz az Örökkévalót, a Végtelent, de valójában esélyünk sincs megérteni Őt, csak abban reménykedhetünk, hogy nekünk adja a Megérzés adományát. Így lettem hívő, de vallástalan, vagy inkább valamiféle szinkretizmus híve.

2012. február 29., szerda

Megint álmos...

Ha tényleg elf lennék, és nem csak a játék kedvéért, akkor minden meg lenne oldva, meditálnék 2-3 órát alvás helyett, és teljesen kipihent lennék. Mert az is egy dolog, hogy te eltervezed, hogy 2-ig tanulsz, az meg egy másik,hogy fél 1 óta minden második mondat után becsukódik a szemed.
Pedig még vallási önreflexiót is akartam írni, annak ellenére, hogy nem muszáj, mert sajnos nem érkezett meg a könyvrendelésem, aminek birtoklása és olvasása az óra aktív résztvevővé válásának feltétele lett volna. Azért majd megírom egyszer, lehet, hogy jobb is így, ijesztő lenne a tanárral és idegenekkel megosztani legbelsőbb vallási megosztottságomat meg a gondolataimat erről az egészről. Mármint bárkivel szívesen beszélgetek vallásról, de egy önreflexió...